Położenie miejscowości

Czarna Góra, 49o38′ N, 20o13′ E, 700-900 m n.p.m.,  (ok. 1650 mieszkańców, powierzchnia 1095 ha).  Wieś spiska na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, przylegająca do brzegu rzeki Białki. Czarna Góra (kod pocztowy: 34-532) wchodzi w skład  gminy Bukowina Tatrzańska należącej do powiatu tatrzańskiego. Sąsiaduje od południa z Jurgowem, od wschodu z Rzepiskami i Łapszami Wyżnymi, od Zachodu z Bukowiną Tatrzańską i Białką Tatrzańską oraz z Trybszem od północy. Znajduje się w odległości 14 km od Łysej Polany, 18 km od Zakopanego, 18 km od Nowego Targu,  15 km od Niedzicy, 100 km od Krakowa.

Dojazd do Czarnej Góry możliwy jest w dwóch wariantach:

1. Drogą krajową (DK 49) Nowy Targ – Jurgów Granica Państwa. Na rondzie w Bukowinie Dolnej skręca się w stronę Mostu im. Jana Plucińskiego na rzece Białce, który łączy Bukowinę Tatrzańską z Czarną Górą. Za mostem znajduje się skrzyżowanie, na którym skręcając w lewo znajdziemy się na ulicy Nadwodniej. Tędy można dojechać przez przysiółek Sołtystwo do drugiej części wsi zwanego Zagórą.

2. Istnieje również możliwość dojazdu do Czarnej Góry przez Trybsz. Na drodze krajowej (DK 49) Nowy Targ – Jurgów, należy skręcić w Groniu w kierunku Łapsz i Niedzicy. W centrum Trybsza skręcamy w prawo kierując się na południe w stronę przełączy na Sołtystwie.