Czarna Góra 902 m n.p.m. „Litwinka”

Czarna Góra to wzniesienie o wysokości 902 m.n.p.m. , usytuowane po prawej stronie rzeki Białki. Wysokość góry względem poziomu rzeki wynosi 205 m. Na szczycie znajduje się Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 r. przez ówczesnego proboszcza parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Czarnej Górze – o. Huberta Kasztelana. Krzyż o wysokości 20m został wybudowany na wzór krzyża na Giewoncie dla uczczenia dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Został uświęcony poprzez dotknięcie prawdziwymi relikwiami Chrystusowego Krzyża.

Na szczycie znajduje się również drewniana altana widokowa wraz z ławkami wypoczynkowymi. Ze szczytu rozpościera się jedna z najpiękniejszych w Polsce panorama Tatr: Bielskich, Wysokich oraz Zachodnich, jak również Gorców, Pienin i okolicznych miejscowości Podhala i Spisza.

Organizowane są tutaj zawody szybowców, a także latają tutaj paralotniarze.

Na zboczach góry usytuowany jest jeden z czarnogórskich wyciągów narciarskich – GrapaSki. W sezonie zimowym przy wyciągu działają trzy punkty gastronomiczne – dwa umiejscowione przy górnej stacji wyciągu, natomiast jeden przy dolnej stacji, blisko rzeki Białki.