Kościół Przemienienia Pańskiego

ADRES
Zagóra 64
34‑532 Czarna Góra

KANCELARIA PARAFIALNA
czynna codziennie, w zależności od potrzeb.
+48 18 207 78 90

MSZE ŚWIĘTE
Niedziele i święta: 8:00, 10:00
Dni powszednie: 18:00 (okres letni), 17:00 (okres zimowy)

NABOŻEŃSTWA
Od maja do października, 13 dnia miesiąca:
Nabożeństwa fatimskie wraz z uroczystą procesją różańcową: 19:00

ODPUST
I – Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia
II – św. Franciszka z Asyżu, 4 października

 

KSIĘŻA W PARAFII
o. mgr Benedykt Jerzy Faryj OCist
ROK ŚWIĘCEŃ: 2002
FUNKCJA W PARAFII I W DEKANACIE: Proboszcz
————————————————————————
o. mgr Nikodem Wojciech Buczek OCist
ROK ŚWIĘCEŃ: 2006
FUNKCJA W PARAFII I W DEKANACIE: Wikariusz
————————————————————————
o. Hubert Kasztelan OCist
ROK ŚWIĘCEŃ: 1962
FUNKCJA W PARAFII I W DEKANACIE: Rezydent, były proboszcz parafii

INFORMACJE O PARAFII
Data powołania parafii: 1995
Wyznanie: katolickie
Kościół: rzymskokatolicki
Archidiecezja: krakowska
Dziekanat: Białka Tatrzańska
Wezwanie: Przemienienia Pańskiego (patron parafii: św. Franciszek)

HISTORIA PARAFII
Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Czarnej Górze to parafia cysterska zależna od Opactwa w Mogile, powstała w 1995 roku. Dawniej część wioski leżąca obecnie na terytorium parafii należała do parafii Trybsz, znajdującej się w sąsiedniej miejscowości. W 1948 r. mieszkańcy Czarnej Góry wybudowali mały, kamienny kościółek p.w. Przemienienia Pańskiego, gdzie dowozili na Msze święte proboszcza z Trybsza, a następnie w latach 70 – dobudowali obok plebanię. Ze względu na pogarszający się stan budynku, w 1993 r. o. Hubert Kasztelan OCist rozpoczął wraz z mieszkańcami budowę nowego, większego kościoła na mocniejszych fundamentach wokół starej budowli. Projekt nowego budynku został wykonany przez Stanisława Tylkę z Zakopanego. Nowy kościół zawierał ołtarz główny oraz organy przeniesione z poprzedniego kościoła. Malowidła ścienne wykonał ukraiński artysta ze Stanisławowa, Wasyl Krasiocha. Najbardziej charakterystyczny obraz znajdujący się na lewej ścianie we wnętrzu kościoła – obraz ostatniej wieczerzy, zawiera portrety budowniczych kościoła na twarzach 12 apostołów. 6 sierpnia 1995 r. kościół został konsekrowany przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego. W następnym roku w Czarnej Górze założono osobną parafię, której proboszczem na następne 20 lat został o. Hubert Kasztelan. W 2016 r. funkcję tę przejął o. Benedykt Farej. Od niedawna parafia posiada także wikariusza w osobie o. Nikodema Buczka. Obecnie do parafii przynależy około 400 parafian, mieszkających na ulicach: Św. Trójcy, Zagóra oraz Sołtystwo.

Z inicjatywy o. Huberta Kasztelana obok kościoła powstały 2 ośrodki wypoczynkowe dla turystów indywidualnych, rodzin oraz grup zorganizowanych – o. Hubert zaprasza całe rodziny, dzieci, młodzież, studentów, emerytów pragnących odpocząć w górskim klimacie albo przeżyć rekolekcje. Przy plebanii znajduje się również hala sportowa (do siatkówki, koszykówki, stół do bilarda, stoły do ping-ponga), boisko sportowe do gry w piłkę nożną i siatkówkę, a latem czynny jest basen kąpielowy, zjeżdżalnia, wodna, huśtawki dla dzieci, karuzela itp.

Kościół otaczają piękne, rzeźbione stacje różańca świętego oraz drogi krzyżowej. 13 dnia miesiąca począwszy od maja do października o godz. 19:00 odbywają się w kościele nabożeństwa ku czci Matki Bożej Fatimskiej.