Zabytkowe kapliczki

Zabytkowa kapliczka św. Jana Nepomucena została wzniesiona na skraju wsi przy drodze z Czarnej Góry do Jurgowa i nieopodal przepływającego Bryjów Potoku. Miała chronić mieszkańców przed wylewem rzeki Białki i potoku płynącego z Rzepisk.

Jest to obiekt zbudowany w 1874 roku na rzucie kwadratu o wymiarach 2,5 x 2,5 m. Kaplica jest murowana z piaskowca, otynkowana i nakryta przyczółkowym dachem krytym gontem. Do wnętrza prowadzą przeszklone drewniane drzwi, wokół których wymurowano ozdobne obramowanie z kamieni. Nad wejściem drewniany krzyż z figurką ukrzyżowanego Chrystusa.

Wewnątrz na przyściennym ołtarzyku stoi wysoka na 115 cm drewniana polichromowana figura św. Jana Nepomucena. Św. Jan ubrany jest w strój kapłański, biret na głowie oraz trzyma gałązką palmy w prawej ręce i współczesnym metalowym krzyżem w lewej. Jest to oryginalna rzeźba pozbawiona jedynie drewnianego krzyża.

Wg mieszkańców wieś o mało nie została zmieciona z powierzchni ziemi podczas powodzi w 1874 r. Wezbrana rzeka Białka niemal podeszła do istniejącej obecnie drogi, a okoliczny Bryjów Potok płynący z Rzepisk przybrał do tego stopnia, że ludzie uciekali ze swoich domów. Dlatego też w kapliczce umieszczona została figura św. Jana Nepomucena.

Pierwsza informacje o kaplicy Świętej Trójcy wskazują 1874 rok, jako datę wzniesienia kaplicy po kolejnej epidemii cholery, która przetoczyła się przez wiś i okolice. Kaplica stoi przy ul.Nadwodnej pomiędzy okazałymi lipami.

Zbudowana jest na rzucie prostokąta, jest murowana z kamienia i nakryta dwuspadowym dachem krytym gontem z niewielką wieżyczką na kalenicy zwieńczoną metalową kulą z krzyżem. W jednej bocznej ścianie znajduje się małe okienko. Do wnętrza kaplicy prowadzą drewniane przeszklone drzwi, nad drzwiami szeroki gontowy okap , a powyżej okapu w przeszklonej wnęce drewniany krzyż z figurką ukrzyżowanego Chrystusa.

Wewnątrz kaplicy znajduje się ołtarz z centralnie umieszczoną rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus i figurkami świętych po bokach. Ołtarz wieńczy przedstawienie Ducha Świętego z aniołkami.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową monografią o kapliczkach znajdujących się na terenie Gminy Bukowina Tatrzańska:

źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/