49°23’N

Zespoły regionalne

20°07’E

Ciardasie i Koce Łapki

Zespół „Ciardasie” działa przy szkole podstawowej nr 1 w Czarnej Górze. Składa się z dwóch grup wiekowych: młodszej, której członkami są uczniowie klas szkoły podstawowej od IV do VIII, a także starszej – uczniów szkół średnich. Kierownikiem zespołu jest Pan Marian Kikla – nauczyciel miejscowej szkoły a zarazem muzykant, zaś instruktorem Pan Andrzej Rusnak z Rzepisk, poeta i tancerz .

W ciągu 19 lat swojej działalności zespół „Ciardasie” występował na festiwalach w całej Polsce m. in. w Częstochowie, Krakowie, Nowym Sączu, Przemyślu, Wiśniowej, Szczytnie, Złotowie, Zakrzewiu, Kamieniu Pomorskim, Kórniku, Gniewnie, Zakopanem i oczywiście w Bukowinie Tatrzańskiej. Za granicami naszego kraju reprezentowali góralską kulturę na Słowacji, Węgrzech, w Czechach i Francji.

Warto wspomnieć chociaż o kilku zdobytych przez zespół nagrodach i wyróżnieniach: Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Młodzieży Szkolnej w Częstochowie, II miejsce na Międzykulturowym Festiwalu „Zagłębie i sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej, wyróżnienie i nagroda specjalna na Ogólnopolskim Festiwalu „Dziecko w folklorze”. Zespół nagradzany jest również podczas „Małych Bajań” i „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, „Spiskich Zwykach” w Niedzicy i „Fašiongach” w Krempachach. Zespół „Ciardasie” na stałe utrzymuje przyjacielskie kontakty z zespołem „Jedwabno” z Jedwabna i „Jelenka” z Jeleńca na Słowacji.

Przy zespole działa szkółka muzyczna, w której instruktorem jest Pan Marian Kikla. Jej członkowie również mają wiele osiągnięć, m.in.: II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Karpat w Trzcinicy koło Jasła, dwukrotnie III miejsce w Dąbrowie Górniczej, wyróżnienie w kategorii Duży – Mały podczas festiwalu w Kazimierzu Dolnym oraz II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu „Dziecko w kulturze”, nagrody w Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu.

Przy Szkole Podstawowej nr 2 w Czarnej Górze działa natomiast niedawno założony dziecięcy zespół o nazwie „Koce Łapki” – prezentujący również taniec i muzykę spiską.

Kontakt z zespołem i kapelą: tel. 18 20 824 24, e-mail: mrkikla@o2.pl
Źródło: BCK Dom Ludowy, zdjęcia: Miroslav Nowotny

Krótki przewodnik po Czarnej Górze

Zamagurska Litwinka rajem dla lotników i paralotniarzy – poznaj szczyt z panoramą Tatr!

Jedyna rzeka typu alpejskiego w Polsce jest u nas – poznaj krystalicznie czystą Białkę!

Muzeum Zagroda Korkoszów – kolebka tradycji, w której poczujesz klimat minionych dziejów!

Chciałbyś odwiedzić Czarną Górę ale nie wiesz gdzie nocować?

Sprawdź naszą bazę noclegową i wybierz dla siebie dogodne miejsce,
z którego dotrzesz do ulubionych miejsc z łatwością!

> Znajdź nocleg <

Scroll to Top