49°23’N
OSP
20°07’E
OSP Czarna Góra Zagóra

Inicjatywa społeczna i zaangażowanie mieszkańców
Powołanie Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) Czarna Góra Zagóra jest doskonałym przykładem jak ludzie z inicjatywą, rozumiejący potrzeby lokalnej społeczności, potrafią zainicjować i prowadzić działania na rzecz dobra wspólnego. Założenie OSP było możliwe dzięki zaangażowaniu ppłk. poż. Czesława Kośmińskiego oraz Jana Budza, dyrektora miejscowej szkoły. Ten ostatni zapadł w pamięć mieszkańcom nie tylko jako inicjator powstania jednostki, ale również jako osoba posiadająca zdolności radiestezyjne oraz propagator pszczelarstwa.
Założenie OSP i pierwsze lata działalności
Podczas zebrania założycielskiego OSP w 1974 roku zgromadziło się 25 ochotników, spośród których wybrano zarząd. Prezesem został Józef Jezierczak, komendantem – Andrzej Hełdak „Stach”, zastępcą komendanta – Jan Milon, skarbnikiem – Andrzej Kikla, a sekretarzem – Józef Modła. W tym samym roku zarejestrowano jednostkę, a w następnym zawodowa straż z Zakopanego przekazała druhom pierwszą motopompę Polonia, komplet węży gaśniczych i 10 używanych mundurów bojowych. Sprzęt pożarniczy przechowywany był w prywatnym domu Andrzeja Górnika, który odtąd pełnił funkcję gospodarza. Początki działalności ochotników związane były z wożeniem sprzętu na miejsce pożaru za pomocą koni, a w późniejszym czasie ciągników.
Budowa remizy
Mimo aktywnego działania na rzecz lokalnej społeczności w dalszym ciągu jednostce brakowało remizy. Dnia 2 marca 1975 r. zawarto umowę nabycia działki na budowę remizy strażackiej za 7500 zł. W umowie uczestniczyli: Andrzej Milon „Bryja” jako sprzedawca, Jan Milon i Józef Modła jako reprezentanci OSP Czarna Góra Zagóra, a jako świadkowie wystąpili Andrzej Milon, Andrzej Modła, Jan Modła i Jan Sarna. Fundusze na zakup terenu zgromadzono spośród członków straży pożarnej. W 1976 roku nastąpiła zmiana w zarządzie. Andrzej Hełdak wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a jego miejsce jako komendant objął Jan Milon. Zastępcą został Jakub Milon. Pomimo nabytej działki, remiza w Czarnej Górze Zagórze powstawała z trudnościami. W 1982 roku jednostka ubiegała się o pozwolenie na budowę obiektu wraz z zbiornikiem przeciwpożarowym. W 1984 roku OSP uzyskała plan budowlany i inwestycja ruszyła. Początkowe prace były prowadzone sprawnie: strażacy wykopali ławy, ale nie udało się zalać fundamentów, gdyż prace wstrzymał Wydział Urbanistyki Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu. Decyzję tę poparła również władza polityczna, czyli PZPR. Mimo trudności, ludzie kontynuowali pracę na budowie, ale byli przeganiani przez milicję. Tak rozpoczęła się „droga przez mękę”, trwająca między 1985 a 1990 rokiem.
Budowa została zakończona w 1991 roku, a w następnych latach przeprowadzono prace wykończeniowe i wyposażono obiekt. Konieczne było zebranie odpowiednich środków finansowych na ten cel. Członkowie straży pożarnej pracujący w firmie budowlanej Józefa Pawlikowskiego „Bulcyka”, znanego z wsparcia licznych inicjatyw społecznych, wykazali się dużym zaangażowaniem. Sam Józef Pawlikowski sfinansował instalację centralnego ogrzewania w remizie oraz dołożył się do kosztów zakupu stolarki okiennej. W 2010 roku doszło do zmiany na stanowisku naczelnika, a nowym naczelnikiem został Krzysztof Jezierczak. Kolejne lata przyniosły systematyczne uzupełnianie sprzętu specjalistycznego jednostki oraz modernizację remizy, w tym wymianę bramy wjazdowej, stolarki okiennej i drzwiowej. W 2016 roku powstały pomieszczenie socjalne, biuro oraz sala konferencyjna.
Kontynuacja działań i pozyskiwanie nowego sprzętu
W 1993 roku strażacy otrzymali drugą motopompę od zawodowej straży pożarnej w Zakopanem. Rok później, kolejną motopompę zakupił Walenty Milon, jeden z mieszkańców. Po zbudowaniu remizy, ochotnicy z Czarnej Góry Zagóry zaczęli poszukiwać odpowiedniego samochodu. W 1996 roku, jednostka otrzymała nowy pojazd Żuk, który został uroczyste poświęcony i przekazany przez „chrzestnych”: Annę Jezierczak, Marię Kowalczyk, Stanisława Kowalczyka, Józefa Hełdaka oraz wójta Bukowiny Tatrzańskiej – Franciszka Jezierczaka. Słowa wypowiedziane przez naczelnika OSP, Jana Milona, były niezapomniane: „kończy się włóczenie po wsi i proszenie o pojazd na każdy wyjazd”. W pierwszej dekadzie lat 90. nastąpiły zmiany w zarządzie jednostki – prezes Józef Jezierczak wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a jego miejsce zajął Władysław Milon „Śwob”, natomiast sekretarzem został Jan Sarna. Kolejnym prezesem został wybrany Stanisław Hełdak „Uraciok”. W 1997 roku, z powodu kłopotów ze zdrowiem, naczelnik Jan Milon zrezygnował ze stanowiska, a na jego miejsce powołano Władysława Milona „Misicka”. W 2000 roku strażacy na funkcję prezesa wybrali Józefa Wodziaka, który pełnił tą funkcję przez 5 lat, kiedy to zastąpił go Marian Kiernoziak.
W 2002 roku, rodacy mieszkający w USA zainicjowali zbiórkę pieniędzy na zakup sztandaru dla OSP. Uroczyste poświęcenie odbyło się z udziałem kapelana ks. Stanisława Łomnickiego oraz wielu znamienitych gości, w tym wójta Bukowiny Tatrzańskiej – Józefa Milana Modły, prezesa zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP – Jana Hodorowicza oraz członków zarządu oddziału gminnego ZOSP RP – Stanisława Goryla i Józefa Cikowskiego. Podczas ceremonii, Maria Gut (z Milanówki) i Andrzej Wojeński- przedstawiciel fundatorów, zostali nazwani „rodzicami chrzestnymi” sztandaru. Uroczystość odbyła się na Grapie, obok Krzyża Milenijnego.
Strażacy z OSP Czarna Góra Zagóra marzyli o posiadaniu w pełni wyposażonego wozu bojowego, a w marzeniach wspierał ich wójt Bukowiny Tatrzańskiej – Józef Modła, były sekretarz pierwszego zarządu OSP. W 2006 roku udało się spełnić marzenie strażaków – za kwotę 120 tysięcy złotych zakupiono Mercedes Daimler-Benz 1019AF, który został uroczyście przekazany i poświęcony jesienią tego roku. Wóz został nazwany „Gabriel”, a „rodzicami chrzestnymi” zostali Zofia Kikla i Stanisław Hełdak „Wojtusiok”. Samochód Żuk, który wcześniej był na wyposażeniu OSP, został przekazany do jednostki w Rzepiskach II.
Wyposażenie i działania OSP Czarna Góra Zagóra
Obecnie, OSP Czarna Góra Zagóra liczy 12 przeszkolonych druhów, którzy są gotowi do udziału w akcjach ratowniczych. W ciągu roku jednostka interweniuje około 15 razy, głównie w przypadku pożarów, zalanych piwnic i wiatrołomów. Ponadto strażacy zabezpieczają różne wydarzenia we wsi i na terenie gminy oraz współorganizują gminne zawody sportowo-pożarnicze, które odbywają się na czarnogórskim boisku sportowym.
Na wyposażeniu OSP Czarna Góra Zagóra oprócz Mercedesa 1019AF znajdują się m.in.: 2 pilarki spalinowe, agregat prądotwórczy 3 i 1-fazowy, 4 aparaty ochrony dróg oddechowych z 4 zapasowymi butlami, pompa szlamowa Honda WT20X, pompa pływająca Niagara, 14-metrowa drabina wysuwana, czujnik wielogazowy, detektor prądu, kamera termowizyjna, sprzęt burzący, sprzęt do ratownictwa wysokościowego oraz 2 torby medyczne PSP R-1 wraz z deskami ortopedycznymi. Najnowszym sprzętem, w który wzbogaciła się jednostka jest urządzenie AED.
W sierpniu 2020 roku został zakupiony nowy samochód ratowniczy dla jednostki OSP. Jest nim Ford Ranger XLT
Rok powstania: 1974
Liczba członków: 14
Adres: Czarna Góra, ul. Zagóra 104
Prezes: Marian Kiernoziak
Wiceprezes, naczelnik: Krzysztof Jezierczak
Zastępca naczelnika: Józef Szymańczyk
Skarbnik: Józef Milon
Sekretarz: Damian Gogola
Obserwuj działalność OSP na Facebooku: KLIKNIJ
Źródło: Strażacy tatrzańskiej ziemi (2020). Bochnia, Palindrom.
