49°23’N
Szkoły
20°07’E
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Świętej Kingi

Historia
Historia edukacji w Czarnej Górze sięga XIX wieku, kiedy wioska administracyjnie przynależała do państwa węgierskiego. Około 1850 r. powstała pierwsza szkoła dla całej miejscowości, mieszcząca się w prywatnym budynku wiejskim. Liczyła 49 uczniów, a lekcje odbywały się w języku słowackim. W 1863 r. zbudowano pierwszy budynek szkolny na Sołtystwie. Szkoła miała sześć klas, a uczęszczało do niej około 50 dzieci. Nauka w języku węgierskim rozpoczęła się w 1904 r. i trwała do zakończenia I Wojny Światowej. W 1911 r. władze węgierskie zleciły wybudowanie dwóch szkół w Czarnej Górze. W 1914 r. oddano do użytku szkołę „pod górą”, a w 1915 r. – szkołę „za górą”. Wioska została podzielona na dwa obszary szkolne.
Po I Wojnie Światowej i upadku monarchii austro-węgierskiej, część Spisza, do której należała Czarna Góra, została włączona do Polski. Natychmiast rozpoczęto organizację polskich szkół, nadając im imiona Królowej Jadwigi i Świętej Kingi. Obie patronki były węgierskimi księżniczkami, które później osiedliły się w Polsce i odegrały ważną rolę w historii kraju. Warto zauważyć, że szkoła otrzymała imię Świętej Kingi, mimo że wówczas była ona Błogosławioną. Przed wybuchem II Wojny Światowej, szkoła była sześcioklasowa, a następnie siedmioklasowa, z językiem polskim jako głównym językiem nauczania. Przy szkole funkcjonowała Rada Szkolna Miejscowa, a nadzór sprawował zarząd gminy.

Przerwę w pracy szkoły spowodował wybuch II Wojny Światowej. Czarna Góra została włączona do państwa słowackiego, a język słowacki ponownie stał się językiem wykładowym. Podczas II Wojny Światowej, w budynku szkoły stacjonowały wojska niemieckie. Wówczas zniszczono dokumenty szkolne, a budynek wymagał remontu. Po zakończeniu wojny, powstała nowa czteroklasowa szkoła, w której uczył jeden nauczyciel. Od 1951 r. kierownikiem szkoły został pan Jan Budz. W 1955 r. liczba klas wzrosła do siedmiu. Nauka w języku polskim rozpoczęła się w 1959 r. W 1960 r. szkoła została podłączona do sieci elektrycznej, a w 1961 r. założono linię telefoniczną. W 1963 r. szkoła otrzymała pierwszy telewizor we wsi. W 1971 r. oddano do użytku nową część budynku szkolnego. W latach 1990-1993 szkoła prowadziła naukę języka słowackiego, jednak z powodu braku zainteresowania uczniów, zaprzestano tej praktyki.
W październiku 2000 r. uroczyście obchodzono 150. rocznicę powstania szkoły w Czarnej Górze-Zagórze. Natomiast w czerwcu 2007 r. odbyła się uroczystość przywrócenia szkole imienia Świętej Kingi. W ostatnich latach przeprowadzono liczne prace remontowe związane z budynkiem szkoły. Powstała sala gimnastyczna i pracownia komputerowa, wymieniono dach, ogrodzenie szkoły, zamontowano monitoring wizyjny, przeprowadzono generalny remont kanalizacji oraz własne głębinowe ujęcie wody. Wymieniono również okna i drzwi w całej szkole, a budynek został ocieplony. W 2021 r. przeprowadzono kompleksową przebudowę boiska szkolnego oraz placu zabaw.
Hymn szkoły
Patronko nasza, Kingo Królowo
W dziejowych mrokach Twa postać lśni-
Cnót Twoich blaskiem rozświeć na nowo
Ojczystej ziemi pochmurne dni.
I racz nie gardzić tymi prośbami,
Patronko nasza ,módl się za nami.
Ty, któraś Polsce sól niosła w dani,
Nasz lud górniczy w opiece miej.
Strzeż go w podziemiach, przesławna Pani,
Od złej przygody zachować chciej.
Ratuj nas, wspieraj Twymi modłami
Patronko nasza, módl się za nami.

Adres: ul. Zagóra 149, 34-532 Czarna Góra
Dyrektor: mgr Renata Kamińska
Telefon: 18 20 82 511
Strona internetowa szkoły: KLIKNIJ
źródło: https://spczg1.edu.pl